Hozzávalók: 5-6 egész csirkecomb, örölt fehérbors, örölt kömény, só, lehetőleg friss bazsalikom, borsikafű (csombor), petrezselyem- és zellerzöld, 50 dkg burgonya, egy kisebb cukkini, 2-3 fürt muskotályos szőlő, 1 dl száraz sárgamuskotály

A csirkecombokat vágjuk ketté (alsó, felső) enyhén borsozzuk (fehérbors) sózzuk, meghintjük pici örölt köménnyel és állni hagyjuk. Apróra vágunk egy csokor  friss zöld bazsalikomot, borsikafüvet, zöldpetrezselymet fűszerkertünkből, leöntjük 1 dl száraz sárgamuskotállyal. A csirkecombokat  megpirítjuk saját zsírjukon, vagy egy pici olajon, amíg pirul a hús leszemezgetjük a szőlőt, (én 2 félét tettem bele a kertemből: sárgamuskotály, szőlőskertek királynője) dobáljuk bele a zöldfűszeres borba, majd öntsük rá a piruló húsra, fedjük le és lassan pároljuk össze. A megtisztított burgonyát, cukkinit (ha zsenge un. salátacukkini akkor héjastól is mehet) kockázzuk fel és süssük meg (a cukkinit csak épphogy karamellizáljuk) és keverjük össze az apróra vágott zellerzölddel, finoman hintsük meg sóval. A sült-párolt csirkecombokról öntsük le a levet, finoman újra szórjuk meg borssal a combokat, egy kicsit tegyük vissza a tűzre, picit kérgesítsük a húst. Majd tálaljuk a  zelleres burgonyával, cukkinivel, néhány szem párolatlan szőlőt is tegyünk mellé. A párolt szőlős, zöldfűszeres boros alaplevet külön tálkában tegyük mellé, hogy ki-ki kedve, ízlése szerint szedhessen belőle. A Gróf Degenfeld Szőlőbirtok Muscat Blanc 2014 félszáraz ajánljuk az étel mellé.  Egy karakteres Sárgamuskotály. Illatban rengeteg aroma; tipikus muskotályos fajtajelleg, fűszeresség,  bodzavirág, hűvös menta, ropogós, élénk frissesség jellemzik a bort.

Az étel a Vidék íze magazinban megjelent recept továbbgondolt változata.

Fél kiló csirkemellet kockázzunk fel pici vajon vagy olajon pirítsuk meg, pirítás után picit szórjuk meg friss borsikafűvel (csomborral, ahogy Erdélyben hívják) a fűszerkertünkből. Hagyjuk kihűlni, eközben könnyen kockázható sajtokat (trappista, füstölt, edami, feta stb.) vágjuk apró darabokra, keverjünk hozzá pirított, hántolt tökmagot, napraforgót. Bazsalikomot, oregánot, petrzselyemzöldet (persze frisset, zöldet a fűszerkertünkből) vágjuk minél apróbbra, fél deci olajjal pici sóval keverjük jól össze és hagyjuk érni. 1-2 fürt szőlőt szemezzünk le, majd 1 almát, 1 körtét csumázzuk ki; (szedjük ki a magházat) és vágjuk apró kockákra (a körte ne legyen túlérett) pici citromlével hintsük meg, hogy ne barnuljanak meg. Keverjük össze az eddigieket. Picit hűtsük le, könnyed, fehérborral fogyasszuk, mi a Grand Tokaj Tokaji Sárgamuskotály félszáraz borát választottuk mellé. Könnyed gyümölcsös bor, mely magában hordozza a sárgamuskotály minden szépségét és erényét. Diszkréten jelenik meg fűszeres, behízelgő és a muskotály gyümölcsre jellemző illataival. Az édesség és savtartalom szép egyensúlya mellett, muskotályos íze hosszan szánkban marad. Ízében a gyümölcsös jelleg dominál, a fehérhúsú őszibarack és a körte a legerősebben. Könnyed, egyenes bor, amely megbízhatóan hozza az elsődleges gyümölcsös jegyeket. 

A Grand Selection borok a Tokaji borvidék egy új arcát mutatják meg a fogyasztóknak.  A társaság főborásza, a 2012-es „Év borásza Magyarországon” címet is elnyert Áts Károly, akinek Grand Selection Tokaji borai már számos hazai és nemzetközi borversenyen kaptak elismeréseket.

Egy-két marék friss, zöld menta és citromfűlevelet  aprítsunk össze, egy néhány csepp tökmagolajat öntsünk rá, a körtét (ne legyen tört szottyadt, inkább még egy picit kemény), a füstölt sajtot, a füstölt sonkát kockázzuk fel, négy-öt diót törjünk meg, a dióbelet vágjuk apró darabokra - az alapanyagokat keverjük össze, szórjuk meg muskotályos szőlőszemekkel tegyük a hűtőbe egy picit, majd csipegessünk kedvünkre...

A badacsonyi Domaine Edegger Borászat Premier fehér cuveé  (olaszrizling, rajnai rizling, sauvignon blanc) borát társítottuk hozzá, mely igazi nyári bor gyümölcsös illattal és kellemesen enyhe savakkal.

Vegyünk két marhalábszárcsontot, velős végeit alaposan sózzuk be, (így nem folyik ki főzés, párolás közben belőle a velő), tegyük oda valamennyi vízzel (ha elfedi a csontokat a víz hamarabb kész), főni, párolni lassú tűzön. Ha már a velő megfőtt, átpárolódott, könnyen kicsúszik a tálkába. Ha kedvünk úgy kívánja keverjük a velőt borssal és ha kevés volt a sófal, sóval. Míg a velő elkészül bőven van időnk kiszaladni a kertbe paradicsomért, paprikáért, uborkáért, fokhagymáért, és készítsük el a pirítóst. Tálaljuk és ne törődjünk az idő múlásával...

Ha kicsit töményre sikeredett a reggeli, egy kis töménnyel (mi szatmári szilvával tettük) segítsük gyomruk munkáját...

A vizet - amiben a lábszárcsontot pároltuk - szűrjük le, ha nagyon zsíros szedjük le a tetejét, fűszerezzük: só, bors, borsikafű (a kemény szárakat is beleszoktam tenni), lestyán..., tegyünk bele zöldséget, főzzük össze és kész a leves.  Ha kevés sót tettünk a csontvégekbe, és kifolyik a velő, ne essünk kétségbe, fűszerezzük ízlésünk szerint, főzzük még lassan leveszöldséggel, vöröshagymával, fokhagymával, egyáltalán nem baj ha valamennyi víz elpárolog, majd szűrjük le (bizony-bizony többször kell!!!) az így kapott levet adagoljuk és az adagokat fagyasszuk le, természetes levesalapot kapunk, - gulyáshoz, pörkölthöz felhasználhatjuk...

..és a két csontnak napokig fog örülni - újabb és újabb kísérletet téve a csontok farigcsálására - kutyánk, mint ahogy mi pulink tette...

30 dkg porcukrot, 1 vaníliás cukrot és fél Rámát jól kikeverünk, majd hozzáteszünk 1/2 kg túrót és azzal is jól elkeverjük. 2 dl tejet és 1 dl vizet felteszünk forrni és 1 zacskó étkezési zselatint keverünk hozzá. Nem kell felforralni, mert akkor könnyen összecsomósodik. Ezt hozzáadjuk a túrós masszához, majd botmixerrel  átkevernjük, hogy szép sima legyen. Ezt egy kivajazott kapcsos formába öntjük és hűtőbe tesszük. Kicsivel később (én nem szoktam megvárni, hogy teljesen megszilárduljon, mert így akkor még a túrós masszába is tudok szőlőszemeket, banánkarikákat nyomkodni, nem csak a tetejére) rárakjuk a gyümölcsöket. A tetejére egy gyümölcskocsonya port öntünk. Legalább egy fél napot álljon a hűtőben. Majd elkezdjük csipegetni, hagyjuk elolvadni a szánkban, jól behűtött édes borral egészítsük ki. Mi egy minerális, édes szamorodnit kortyolgattunk hozzá a tolcsvai Sajgó Pincészettől.

A tél és az advent hangulatához hozzátartozik a forralt bor. Karácsonyi vásárokon méregdrágán csepegtetik a "gyanútlan" karácsonyi hangulatba kerülő fogyasztónak, -  magam részéről inkább otthon készített forralt bort fogyasztok és egy kis kekszet majszolok hozzá:

Forralt bor 

0,5 dl mustba, - kiváló mustok kaphatók, akár bag-in box kiszerelésben is - (ha must kevéssé édes javíthatjuk 1 evőkanál cukorral), ízlés szerint szegfűszeget, fahéj darabot (lehet őrölt is), vaníliát szórunk, lassú tűzön felforraljuk, hogy jól „kiázzon”, - ha az „alap” forrni kezd:  öntsük hozzá egy flaska bort és hevítsük fel, mielőtt elforralnánk a bor ízeit, alkoholtartalmát, vegyük le a tűzről (a bor forráspontja 78,4 Celsius fok). /Mi két borvidék (Eger és Villány) két-két pincészetének  Tóth Ferenc Pincészete,  Kovács Nimród Winery, Gere Attila Pincészete, Linbrunn Pincészet boraiból készítettük./ - A vörösbor kiválasztásánál érdemes a kisebb csersav tartalmú, kevésbé tanninos fajtákat előnyben részesíteni: merlot, portugieser (kékoportó), kadarka.
Ha csokis forralt bort készítünk dobáljuk az alapba 4-5 "kocka" 70-80%-os étcsokoládét és kevergessük míg a csoki fel nem olvad, ezután öntsük fel borral...

Kétszínű "dekor" keksz

Végy 50 dkg lisztet, 20 dkg cukrot, 20 dkg Rama margarint, 1 csomag vaníliás cukrot, és három egész tojást. Mindezt jól dolgozd össze, és 2 cipóra oszd. Az egyikbe szitálj 3 evőkanál kakaót és jól dolgozd el. Nyújtsd ki a világos színű tésztát, és erre tedd az ugyancsak kinyújtott kakaós tésztát, majd sodord fel mint a kalácsot! Majd pihentesd több órán keresztül. Sütés előtt a tésztát fél centis darabokra vágd, majd kizsírozott tepsibe rakd és világosra süsd. Legjobb egyenletes, közepesen meleg sütőben sütni. Ha esetleg egy-két nap alatt megkeményedik a keksz, - ne ijedjünk meg - néhány nap múlva újra puha lesz.

 

A halfiléket besózzuk, őrölt borssal meghintjük, és a citromlével meglocsoljuk. Minden szeletet megszórjuk alaposan bazsalikommal, majd mindegyiket egy-egy sonkaszeletbe bugyoláljuk. A vajat egy nagyobb tepsibe dobjuk, megolvasztjuk, a cukkinit vékony hasábokra vágjuk, rászórjuk, megsózzuk, az őzlábgombafejet apró darabokra tépkedjük (az őzlábgomba feje kitűnően fagyasztható, rántani ugyan nem lehet kiolvadáskor, de raguhoz, gombakrémleveshez, mártásokhoz kiváló) majd az olvasztott vajjal alaposan összerázogatjuk. A tetejére fektetjük a sonkakötényes halfiléket, kb. 10 percig pároljuk, sütjük. Ezután a tejszínt, féldeci száraz fehérbort és a maradék bazsalikomot, némi zöldpetrezselymet összekeverünk és meglocsoljuk a haltekercseket. A tepsit alufóliával letakarjuk, még 10 percre a sütőbe visszatoljuk. A halat zöldséges-fűszeres levével körülöntve tálaljuk. Rendkívül jól harmonizált véle Csordás-Fodor Borház Nagy-Somlói Olaszrizling Selection bora.

Ha készítünk néhány szelet pirítóst, jól lehet mártogatni, tunkolni.

Hozzávalók 4 személyre: bőr nélküli tengeri halfilé (mélyhűtött 800-1000g), só, őrölt bors, 1 citrom kifacsart leve, bazsalikomlevél, néhány vékony szelet sonka, egy fej nagy őzlábgomba, kanálnyi vaj, 3 kisebb cukkini 2 dl főzőtejszín, 0,5 dl száraz fehérbor .

 

A megtisztított keszeget beirdaltam  amilyen sűrűn csak lehetett, megsóztam - borsikafűvel, bazsalikommal mindkét oldalát alaposan megszórtam, paprikás lisztben megforgattam, majd forró olajban kisütöttem ropogósra, a frissen sütött halra némi rozmaringot szórtam. Vajas tört krumplival, pici olajjal és almaecettel összekevert vagdalt medvehagymával, rukkolával karikára vágott piros retekkel tálaltam. A ropogós hal mellé szintén ropogós Sauvignon Blanc-t ittunk a Dobosi Pincészet egyik igen jól sikerült  bioborát.

Tárkonyos-kapros zúzaraguleves, mediterrán nyúl cseréptálban, kapros túrós lepény

Tárkonyos-kapros zúzaraguleves

A zúzát apró darabokra vágjuk, olajon fedő alatt pároljuk, majd rádobjuk az apróra vágott vörös- és fokhagymát megszórjuk sóval, borssal,  egy dl száraz fehérbort öntünk hozzá és lassú tüzőn időnként kevergetve fedő alatt pároljuk, majd hozzáöntjük a megtisztított és felszeletelt sárgarépát és a petrezselyemgyökeret, meghintjük egy kis tárkonnyal és babérlevéllel. Amikor minden elég puhára párolodott lisztet kavarunk hozzá fokozatosan, majd felöntjük vízzel, ha összeért,  felforrt beletesszük a gombát, zöldborsót és a tejszínt, újabb friss tárkonyt szórunk hozzá, sóval, borsikafűvel esetleg egy-két tyúkhúsleveskockával ízesítjük, a frissen tálalt levesbe szórjuk a felaprított kaprot, ízlésünk szerint és egy pici citromlevet.

Hozzávalók: 60-70 dkg zúza, 25-30 dkg gomba, 1 fej vöröshagyma, 1 kisebb fej fokhagyma, 2-3 db sárgarépa, 1-2 petrezselyemgyökér, 1 dl száraz fehérbor, egy csokor friss tárkony és kapor, 0,5 dl tejszín, 5-10 dkg zöldborsó, 1 evőkanál liszt, só, borsikafű, 1-2 leveskocka

Mediterrán nyúl cseréptálban

A megtisztított feldarabolt nyulat az előzőleg elkészített zöldfűszeres (bazsalikom, oregánó, borsikafű) olajjal bekenegetjük sózzuk, belehelyezzük a vízben áztatott cseréptálba, öntünk rá kb. fél deci olajat és egy deci száraz fehérbort (ne muskotályost, a nyúl húsa egy picit édeskés, valamilyen rizling, sauvignon blanc, zöld veltelini jobb hozzá), a tálat befedjük és sütőbe tesszük szép lassú tűzön hagyjuk párolódni. Eközben a salátacukkinit felkarikázzuk, rózsákra tördeljük a karfiolt és brokkolit, felaprítunk egy-két fej gombát (ha van erdei még jobb) és két három darab zöldhagymát, ezeket egy csomag zöld olívabogyóval és levével jól összekeverjük. Amikor a nyúl megpárolódott hozzáadjuk a zöldséges mixet, és visszatesszük a sütőbe, 10 perc elteltével kivéve a cserépedényt, immár fedő nélkül tegyük a sütőbe (mielőtt visszahelyezzük szórjuk meg feta sajttal és némi zöldfűszerrel), hogy egy picit "kérgesedjen" a nyuszi,  olajon pirított bagett-tel tálaljuk (a boros, olajos, zöldfűszeres "lé", kiválóan tunkolható).

Hozzávalók: 1,5-2 kg-os nyúl, 2-3 db salátacukkini, egy-egy kisebb brokkoli és karfiol, 1-2 fej gomba, 2-3 db zöldhagyma, zöld- vagy szárított fűszerek, 1 dl olaj, 1dl száraz fehérbor, 20-25 dkg feta sajt, 1 tasak zöld olívabogyó, só

A kapros túroshoz és fenti ételekhez két remek bort fogyasztottunk egy tavaly őszi pannonhalmi kirándulásunkra emlékezve az Apátsági Pincészet Olaszrizlingjét, és Prisztóka Tibor (Szél Fiai Fogadó & Cellárium Nyúl Yorkból, ha már nyúlból készült étel) pompás kézmíves termékét az akácfahordóban érlelt Sauvignon Blanc-t. Nem tudom eldönteni, hogy melyik ételhez melyik bor volt a jobb... egyszerűen mindkettő.

Csángó csirke

zöldfűszeres gombával, párolt zöldbabbal és cukkinivel

A Vidék Íze magazinban megjelent recept újraértelmezése, átgondolása könnyed borokkal.

A csirkemellet csíkokra vágjuk, étolajon egy kicsit megpirítjuk, meghintjük az apróra vágott friss zöld csomborral (borsikafű) és bazsalikommal és sóval fedő alatt pároljuk kb. 10 percig.  A gombákat olajon és apróra vágott vöröshagymán lassú tűzön fedő alatt pároljuk majd meghintjük sóval, apróra vágott friss zöld csomborral és jól összekeverjük, ha úgy kedveljük egy kis tejföllel tovább fokozhatjuk az ízhatást. A megtisztított, felaprított zöldbabot pici sós vízben vagy/és egy-két korty száraz fehérborban lassú tűzön megpároljuk, egy evőkanál étolajba keverünk 2-3 gerezd zúzott fokhagymát, és apróra vágott friss zöld csombort, egy-két korty száraz fehérbort, majd nyakon öntjük vele a zöldbabot. A megtisztított, karikára vágott zsenge cukkinit étolajon megforgatjuk egy picit pirítjuk, karamellizáljuk, sóval és apróra vágott friss zöld csomborral meghintjük.

Hozzávalók (6-8 főre): 2 csirkemell, 25-30 dkg erdei gomba (szűkösebb időkben megteszi a termesztett is), 30-40 dkg zöldbab, 2-3 kisebb cukkini, étolaj, 2 fej vöröshagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, só, friss bazsalikom, és sok-sok csombor (borsikafű), 1 dl fehér száraz bor

A főzés során kreatív alkotói energiákra  leltünk Pócz IS Cuvée-ben (Irsai Olivér-Sárgamuskotály). Az elkészült finomságokat egy nagy tálra pakoljuk, hogy mindenki kedvére szedjen belőle az árnyat adó cseresznyefa alatt. Ne felejtsünk el jól behűtött száraz fehér vagy rozéborokat kortyolgatni, mi is ezt tettük a Pócz Pincészet jóvoltából, a pincészet két remek borával, melyek frissek, gyümölcsösek, finom játékos savakkal, szóval pont olyanok, mint amilyeneket szívbéli jóbarátjával kortyolgat az ember a lugasban nyáridőben (Hamvas Béla után szabadon).

Pócz Rosé Cuvée (Cabernet sauvignon-Kékfrankos-Merlot)

Pócz Triola Birtok Fehér Cuvée (Chardonnay-Olaszrizling-Sauvignon Blanc-Zöldveltelini)  A bor különlegessége, hogy a szőlőfajták összeszüretelésével készült, - tehát nem a különböző fajtaborok ilyen-olyan arányú keveréséből született -, igen jól sikerült alkotás! Köszönjük.

 

 

 

 

 

Három étel, három borvidék, három bor
Fehérboros almaleves

Az almát meghámozzuk, a magházát kivágjuk, azután apró kockákra szeleteljük. A cukorral, egy csipet sóval, a fűszerekkel, a citromlevével ízesített vízben puhára főzzük, majd hozzáadjuk a fehérbort meg a tejet. A tejszínt a liszttel simára kikeverjük – adunk hozzá egy merőkanálnyit a forró levesből, és azzal is jól elkeverjük –, azután behabarjuk vele a levest. Még egyszer felfőzzük, majd pár perces forralás után az elkészült levest hagyjuk langyosra hűlni. Betesszük a hűtőszekrénybe, és jó hidegen tálaljuk. Citromfűlevet és mentaleveleket szórunk a levesbe. 

Hozzávalók: 3 db alma, 5  dl tej, 1 dl tejszín, 2 evőkanál cukor, fahéj, szegfűszeg, fél dl fehérbor, só, friss citromfű és mentalevél

Mi az egri Tóth Ferenc (Egri borvár) Egri Csillag száraz fehérborát ittuk és ajánljuk hozzá, melynek összetétele: Királyleányka, Olaszrizling, Hárslevelű, Sauvignon Blanc, Leányka és Ottonel Muskotály. Ízében citrusok, herbák érződnek, kiegészülve egy kis muskotályossággal. Savai fiatalosak, elegánsak. Telt, harmonikus, tartós lecsengésű bor.

Erdei gombával töltött cukkini

Két közepes, friss cukkinit alaposan megmosunk, szár felőli végét levágjuk, hosszában kettévágjuk és magházát kivesszük. A kivájt belső részt félretesszük, a "hajókat" besózzuk. A megtisztított erdei gombát egészen apróra szeleteljük. Egy közepes hagymát felvágunk és kevés olajon pirítani kezdjük. Rádobjuk a gombát és fűszerezés nélkül pár percig összeforgatjuk a hagymával. Ekkor sózzuk, borsikafűvel, zöldpetrezselyemmel ízesítjük, saját levében kis lángon megpároljuk.  Majd ezzel megtöltjük a cukkiniket, reszelt sajtot szórunk rá, és 20-30 percig sütjük. A sütőből kiszedett cukkinit sajtkockákkal és koktél paradicsomokkal, zöldpetrezselyemmel díszítjük.

Hozzávalók: 2 cukkini,  25-30 dkg erdei gomba,  1 közepes fej hagyma, só, borsikafű, zöldpetrezselyem, sajt ízlés szerint

Mi a villányi Linbrunn Pincészet Kékfrankos Rose borát ittuk és ajánljuk hozzá, mely roppant gazdag zamat és élénk, kiváló savszerkezetű halvány rózsaszín rozébor. Illata visszafogott, meggy, cseresznye tűnik fel benne. Száraz, kedves, telt ízeket ad a szájban,  a meggy és földieper kombináció köszön vissza ízben is.

Töltött sárgadinnye 

A sárgadinnyét keresztben kettévágjuk, magjait, magházát kanállal kiszedjük. Kanállal kivájjuk a dinnyét is, hogy csak annyi húsa maradjon benne, hogy megtölthető legyen. A kiszedett dinnyehúst kis szeletekre vágjuk, hozzátesszük a kimagozott és feldarabolt nyári almát, meglocsoljuk pici citromlével, és egy deci édes, fehér borral. Szórjunk rá apróra vágott diót, valamilyen félkemény sajtot és a sonkát kockázzuk fel. Óvatosan összekeverjük, elosztjuk a fél dinnyékbe, szórjuk meg néhány frissen vágott aprított mentalevéllel, aztán hűtőszekrényben érleljük.

Hozzávalók: 1 sárgadinnye, 1 nyári alma, néhány szem dióbél, 15 dkg félkemény sajt, 15 dkg sonka, fél dl édes fehér bor

Mi a balatonboglári Hujber Pincészet Alkonyat Kései Zenit édes fehér borát ittuk és ajánljuk hozzá, mely töppedt szőlőből készült késői szüretelésű bor. Ez a magyar fajta ma már egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Jellegzetes virágillatával és mézédes, bársonyos ízvilágával tökéletes kiegészítője a desszerteknek.

Hozzávalók: 3-4 db uborka, 3-4 db paradicsom, 1 db lilahagyma, vagy/és 1 csomó zöldhagyma, 2-3 paprika, 10-15 dkg (mag nélküli) olívabogyó, 25 dkg feta sajt, 8-10 levél friss bazsalikom, ízlés szerint - lehetőleg friss zöld - borsikafű, szurokfű, citromfű, 3-4 evőkanál olívaolaj, citromlé, 1 füstölt sprotni

Elkészítés: Először az öntetet készítjük el. A zöld fűszereket egészen apróra összeaprítom, egy tálkába teszem leöntöm 1 teáskanál citromlével (ha lehet frissen, facsart), hozzáadom az olívaolajat (ha "zacskós" volt az olívabogyó levét) és jól összekeverem és hűtőbe teszem, hogy jól összeérjenek az ízek. A zöldségeket megmosás után felaprítom, hozzáadom az olívabogyót, majd a zöldségekkel összekeverem. Meglocsolom olívaolajjal és 1 evőkanál citromlével, hozzáadom füstölt sprotnit, felaprítom a feta sajtot. Kivesszük az öntetet a hűtőből, és a salátára öntjük, óvatosan összekeverjük, nehogy összetörjön. Egy-két órára hűtőbe tesszük, majd magában tálaljuk. Díszíthetjük friss bazsalikomlevéllel.

A Laposa Borbirtok Rosé borát (Pinot Noir) fogyasztottuk el a saláta mellé, a bort gazdag gyümölcsösség, üdeség, hosszú utóíz, finom savak jellemzik. Remek, üde párost alkottak a salátával.

Végül egy kis történet: még évekkel ezelőtt történt, hogy egy kedves ismerős házaspár (nem kifejezetten zöldségpárti) vendégünk volt egy nyári délután és a fenti salátával vártuk őket. Nem ismerték a görög salátát, kellemesen csalódtak - mondták nagyon ízlett nekik. Kiderült néhány hét múlva Görögországba mennek... nyár végén újból találkoztunk, döbbenten mesélték: a görögök nem ismerik saját salátájukat, görög vendéglősök nem nagyon értették miféle füstölt halról faggatják őket. Barátaink azóta is e recept alapján készítik a görög salátát, és nagyon sajnálják görögöket, hogy nem ismerik az "igazit"...

 

A megtisztított kacsát egy villával megszurkáljuk, megforgatjuk, megsózzuk és serpenyőbe tesszük és lassú tűzön pirítjuk, amikor már jóadag zsírt engedett levesszük a tűzről, a kacsazsírját félretesszük. A kacsa hasüregét vöröshagymával és almával, birsalmával bazsalikom- és rozmaringszárral béleljük, majd a kacsát meghintjük sóval, borsikafűvel. Cseréptálban - még néhány almagerezdet mellé téve - lassú tűzön saját levében pároljuk egy-másfél órát. Míg a kacsa a sütőben pihen addig elkészítjük a félretett kacsazsír egy részével a párolt vöröskáposztát. A maradék kacsazsírt pedig összekeverjük  csipkebogyólekvárral (hecsedli) és féldeci száraz fehérborral. Kivesszük a cseréptálat a sütőből, és a kacsát megkenjük a hecsedlis szósszal, és visszatesszük néhány percre a sütőbe. Vörös párolt káposztával és a Pannon Tokaj Szőlőbirtok Dominium Furmintjával (az alapanyag Tolcsva egyik leghíresebb dűlőjéből, a Kincsemből származik) fogyasztottuk el. A pincészet ünnepi asztalokra való aranysárga bora nagy beltartalommal, súlyos testtel és magas koncentrációjú ásványos jegyekkel bír, a furmintra jellemző íz- és illatvilággal. 

 

Hozzávalók: 40 dkg. liszt, 1 sütőpor, 15 dkg. vaj, vagy margarin és 1 jó evőkanál tejföl, 15 dkg porcukor,  1 vaniliás cukor, 3 tojásnak a sárgája, 1 közepes citromnak a kifacsart leve.

Ebben a sorrendben a hozzávalókat összedolgozzuk. A rugalmas tésztát egy kis időre félretesszük pihentetni, majd újabb átgyúrás után a sütemény alapnak a 3/4-ed részét egy hosszúkás teflontepsi nagyságúra kinyújtjuk, meghintjük zsemlemorzsával. Négy db fahéjas reszelt almát (pici, 2-3cl édes sárgamuskotállyal meglocsolva) és egyenletesen rászórjuk a tésztára, kicsit a kanállal megnyomkodjuk a tetejét. A maradék 1/3-ad rész tésztát vékonyra kinyújtjuk, csörögemetélővel 1 cm-es csíkokat szabunk és keresztben, hosszában a tészta tetejét berácsozzuk vele. S hogy a színekkel és ízekkel játsszunk egy kicsit,  muskotályos szőlőszemekkel "béleljük ki" a rácsok közeit, így is díszítve  a süteményt.

Porgányi Pincészet Tokaji Sárgamuskotály 2013 kései szüretelésű

Mély aranysárga színű magas extrakttartalmú sárgamuskotály 90 g körüli természetes cukortartalommal, mély barackos és a kései szüretelésre jellemző töppedt ízében nagyon jól harmonizál a cukor illetve a kellemes savak.  Muskotályos íz és illat kiemeli a háttérben megbújó mandulás ízt.

Történt, hogy egy horgász barátom a ráckevei Kis-Dunán fogott keszeggel lepett meg, az ilyesmit ajánlatos azonnal elkészíteni.

A megtisztított, beirdalt halakat saját készítésű zöldfűszeres olajban (csombor, bazsalikom, rozmaring, citromfű, őrölt pirospaprika, só) 2-3 órán át pihentettem. Eközben megfelelő mennyiségű parazsat készíttetem szőlővenyigéből és akáchasábokból, a grillrácsot a fenti fűszeres olajjal vékonyon bekentem (így nem ragad rá hal) és parázs fölött megsütöttem a halakat. A frissen sütött halakat rozmaringággal és koktélparadicsomokkal tálaltam.
A halak elfogyasztását a bodrogkeresztúri Dereszla Pincészet méltán népszerű Doromborával (száraz, Bordizsár: Sárgamuskotály és Hárslevelű fajták házasításából született ez az üde, könnyű és fiatalos bor a fiúknak, nem száraz Borottya a Dorombor-duó női tagja 95% Hárslevelű és 5% Furmint házasításából született, pedig a lányoknak) kezdtük el, amit a Tokaj Dry 2014-es borával zártunk. A Tokaj Dry alapját a 85% Furmint adja, amely biztosítja a testes karaktert, míg a Sárgamuskotály és Hárslevelű játékos illatával és kifinomult vonásaival fűszerezve válik igazán egyedivé és elegánssá ez a bor.

Hogy "fűtenek" télen cseh barátaink!

Hozzávalók:
1 bőrös, szép, soványabb csülök, 5 dl világos sör, 2 evőkanál liszt, 2 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál, olaj, 1 evőkanál mustár, 1 teáskanál őrölt gyömbér, 1 késhegynyi őrölt bors, ízlés szerint só
A csülköt megtisztítjuk, és éles késsel kicsontozzuk. Bőröstül vékony szeletekre vágjuk, és megsózzuk. A szeleteket egyenként lisztbe mártjuk, és forró olajon mindkét felét átpirítjuk.
A szeleteket tűzálló edénybe rakjuk. A 4 dl sört összekeverjük a mustárral, a gyömbérrel, a borssal, kevés sóval, majd a zúzott fokhagymával. Ezt az ízes öntetet rálocsoljuk az elősütött húsra, és az edényt légmentesen lezárjuk, majd a sütőbe tesszük. Ha a hús megpuhult, eltávolítjuk róla a fedőt, és annyi időre toljuk vissza a sütőbe, hogy a hús szép ropogós pirosra süljön.
Mindeközben a lilakáposztát vékonyra vágjuk, megszórjuk sóval, egy kevés köménymaggal rá öntjük a maradék 1 dl sört, és lassú tűzön fedő alatt pároljuk. Ha kész sós tört krumplival a csülök mellé tálaljuk.

 Ha valaki Prágába indulna egy igazán hasznos útitárs a Prágai Kocsmakalauz, szívest-örömest ajánljuk beszámolónkat.

A pataki tálat legalább pár órára vízbe áztatom.
Először hagyományos módon pörköltet készítek. A kockára vágott szalonnát megpirítom egy serpenyőben, a kockára vágott hagymát rászórom
a szalonnából kisült zsírra, üvegesre pirítom, hozzáadom kockára feldarabolt sertéshúst. Megsózom, időnként keverek rajta, majd amikor a víz már teljesen elpárolgott róla, a tűzről félre húzom, és hozzáadom a 2 ek. fűszerpaprikát.  Fedő alatt rotyogtatom, ha kell egy kis száraz fehérborral felengedem, borssal, köménnyel fűszerezem, végül beletöröm a fokhagymát. A húst nem kell teljesen puhára főznöm, mert a pataki tálban még puhulni fog.
Közben a savanyú káposztát (tehát nem savanyított gyors eljárással készült!!), ha szükséges kicsit kimosom és feldarabolom. majd a pataki tálba rétegesen bepakolom a káposztát és a húst (1 réteg savanyú káposzta, 1 réteg hús felváltva) A tetejére juhturót és tejfölt hintek gazdagon, a tálat lefedve a sütőbe rakom.
A sűtőt fokozatosan felmelegítem (nehogy a tál elrepedjen) aztán 150 fokon félórát sütöm, majd a tál fedelét leveszem, és még 5 percig kicsit megpirítom.
S ha már a tál sárospataki természetesen tokajit fogyasztunk mellé. A mi választásunk Sárospatak melletti hercegkúti Kőporosi pincesoron lévő Espák Pincészet száraz Szamorodnijára esett,- természetesen aperitifként is -, ez az aranyszínű száraz szamorodni egyesíti magában a botritizált szemek ízét, a tartást adó savakat, az ásványosságot, az utóízben erősödnek fel az oxidatív érlelésre utaló jegyek, a test és az alkoholtartalom szépen harmonizál.

Elméláztak-e már azon, hogy milyen illata, íze van a karácsonynak? Édesfűszerek, fahéj, vanília, finom aszalt gyümölcsök? Mintha csak a tokaji aszúról beszélnénk, amely összegyűjtötte az év összes napfényének ízét. Ezért is az egyik kedvencem, másrészt nagyszüleim révén Hegyaljáról származom, így minden pohár aszúban mosolyogva adják át életerejüket őseim.

Aszú borhabtorta

Tokaji aszúval készült torta karácsonyra, nemcsak különleges és finom, hanem könnyed és szép is. Igaz kalóriadús és kicsit idő igényes, könnyebb lesz, ha elkészítésekor arra  gondolunk:  az instant levesek korában éljük hétköznapjainkat…, hogy street food egye meg!

Hozzávalók: a piskótához: 5 db tojás, 15 dkg cukor, 15 dkg liszt, 1/2 cs. sütőpor, csipet só, 5 ek. víz.
A hozzávalókból, sütünk egy kb. 22 cm átmérőjű piskótatortát. Lapjában félbevágjuk, az alsó lapot, visszatesszük a kapcsos tortaformába. Míg sül a piskóta, elkészítjük a borhabkrémet.

Krém: 5 dl tokaji aszú, 4 tojás sárgája, 20 dkg cukor, 2 db fahéj darabka, 8-10 szem szegfűszeg, 1 tk. zselatin, 5 dkg liszt, 5 dl  tejszín.

A tojásokat szétválasztjuk. A sárgájákat kikeverjük a liszttel és 1 dl borral. A megmaradt bort felforraljuk a cukorral a fahéjjal és a szegfűszegekkel. Mikor felforrt, állandó keverés mellett, hozzászűrjük a tojásos masszához, lassú tűzön, állandóan kevergetve, besűrítjük a krémet, még forrón hozzákeverjük a megáztatott zselatint. Ezután kihűtjük. Amíg hűl a boros krém, addig felverjük kemény habnak a tejszínt. Lazán összekeverjük a boros krémet a tejszínnel. Ezután betöltjük a krémet a tortaformában lévő piskótára, elsimítjuk, majd befedjük a másik torta lappal. Hűtőbe tesszük dermedni 2-3 órára. Mielőtt tálalnánk, megszórjuk a tetejét vaníliás porcukorral.  Természetesen tokaji aszúval tálaljuk.

Néhány aszú ajánlat (borleírásokért kattints a nevekre)

Béres Tokaji Aszú 5 puttonyos 2008
Espák Pincészet  Tokaji aszú  6 puttonyos 2013

Grand Tokaj Tokaji Aszú 6 puttonyos 2013

Pannon Tokaj Tokaji Dominium Aszú 6 puttonyos 2013

Porgányi Pincészet Tokaji Sárgamuskotály Aszú 6 puttonyos 2010

Zsirai Pincészet Tokaji Aszú 6 Puttonyos 2013

Tokaji aszúról honlapunkon még itt

Borisza Petrosz

 

Hozzávalók: 40 dkg eper, 3 dl száraz vörösbor, 5 dl tej, 5 dl víz, 1 dl tejföl, 1 dl tejszín, 2 evőkanál porcukor, só

Elkészítés: Az epret megtisztítjuk, megmossuk, felét lábosba tesszük és felöntjük 5 dl vízzel és 2 dl borral. Lassú tűzön puhára főzzük, majd áttörjük vagy turmixoljuk. Hozzáadjuk a tejet, felforraljuk, majd tejföl és tejszín keverékével sűrítjük. Néhány percig lassan forraljuk, majd levesszük a tűzről. Hozzáadjuk a maradék bort és a megmaradt szép epreket, ízesítjük a cukorral és csipetnyi sóval, friss citromfűlevelekkel díszítve, kihűtve tálaljuk.

Ételeinkhez egy „kis” és egy „nagy” borászat borait ajánljuk Tolcsváról...

Birsalmás jérce

Hozzávalók egy 1-1,5 kg-os jérce, 2 vöröshagyma, 3-4 birsalma, só, bors, gyömbér, grill fűszersó, zsír.

Elkészítés: a megtisztított jércét sóval, borssal, gyömbérrel meghintjük, zsírral vékonyan kikent tepsibe tesszük. A birsalmákat kimagozzuk, cikkekre vágjuk, a megpucolt vöröshagymát felkarikázzuk, ezekkel megtömjük a jérce belsejét, a kimaradt birseket, hagymát ráhelyezzük a jércére, és a jérce köré, az egészet megszórjuk ízlés szerint grill fűszersóval, a tepsit alufóliával lefedjük, sütőbe tesszük 180 fokon kb. egy óráig, amikor kész levesszük az alufóliát és néhány percre visszatesszük a sütőbe pirítani.

 Grand Tokaj N°8 SZÁRAZ 2019

A pince reduktív alapokon nyugvó házasítása furmintból és hárslevelűből összepakolva. Világos zöldessárga szín. Illatában tiszta, szép gyümölcsösség, körte, barack, tavaszi virágokkal. Kóstolva a Hárslevelű és a Furmint házasításának komplex, a Tokaji Borvidék nyolc hegyközségének sokrétű ízvilága jellemző. Illatát harmonikus íze követi, a Hárslevelű mézes virágosságát a Furmint vitalitása, testessége teszi teljessé.

Birsalmás diós palacsinta

A saját készítésű birsalmalekvárba szintén saját termésű diót daráltunk, jól összekevertük, és megtöltöttük a palacsintatésztát.

Kincsem Kastély Szőlőbirtok Boszorka

A pincészet egyetlen tisztán reduktív Furmint & Hárs félszáraz cuvée-je – nem titkolt célja a fiatal generáció meghódítása egy kis Boszorka által. Intenzív illat, sok sárga húsú gyümölccsel, sült almával, kis édesfűszerrel. Fiatalos savak, gömbölyded maradék cukor, tartalmas jó ivású bor.

Boszorkány: dűlő a Kincsem lábánál, innen az elnevezés.

 

 

 

A sárgadinnye igazi nyári gyümölcs. Ugyanannyi béta-karotin van benne, mint a sárgarépában, emellett C-vitaminban is gazdag. Akárcsak a görögdinnyének, a sárgának is körülbelül 90 százaléka víz, így segít a hidratációban. Több fajtája van, lehet kicsit rücskös vagy barázdált héjú, a húsa lehet narancssárga vagy zöld. A sárgadinnye erős illata már messziről érződik, minél jobban illatozik, annál édesebb. Vásárláskor a szára környékét is nézzük meg, mert ha az a rész puha, akkor biztos, hogy érett a dinnye. Bár édes gyümölcs, tökéletesen illik sonkákhoz, valamint sajtokhoz.
A sonkát és a sajtokat felcsíkozzuk összekeverve halomba rakjuk, a sárgadinnyét kimagozzuk cikkelyekre vágjuk és a sonkás sajtos halom köré helyezzük. A saláta mellé Vincze Tomi 2018-as édes szamorodniját ajánljuk. A natúr bor arany színű, illata fűszeres, finom dohányra emlékeztető. Mézes, citrusos ízekben gazdag, - amiben megjelenik egy csipetnyi mandula - pompás a sav-cukor-alkohol egyensúlya, hosszú lecsengésű desszert bor.

Vincze Tomi Borok elérhetők a pincészetnél, valamint Borfalu, Radovin, Vinikli kereskedésekben.